Objawy ciąży

Okres oczekiwania na narodziny dziecka to najprawdopodobniej najpiękniejsze chwile w życiu kobiety. Pierwsza komórka organizmu dziecka w chwili poczęcia waży około jednej tysięcznej grama i w ciągu 266 dni trwania ciąży rozwija się w noworodka. Podczas ciąży w organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Mają one na celu przystosować organizmu przyszłej matki do nowej sytuacji; dziecku zapewnić to co niezbędne, matce pomóc sprostać wymogom ciąży.

Pierwszym rozpoznawalnym przez kobiety objawem ciąży jest brak miesiączki (dotyczy to kobiet, u których miesiączka występuje regularnie). W początkowym okresie mogą pojawić się charakterystyczne zmiany samopoczucia:

  1. Ze strony układu pokarmowego – nudności, poranne wymioty, zmiana łaknienia, zachcianki na pewne pokarmy i niechęć do innych, zgaga i wzdęcia, niestrawność, zaparcia.
  2. Układ sercowo-naczyniowy – zmęczenie, senność, zawroty głowy i omdlenia, poszerzenie żył na piersiach, brzuchu i nogach
  3. Układ moczowo-płciowy – częste oddawanie moczu, niewielkie upławy
  4. Skóra – przebarwienie brodawek piersi i zewnętrznych narządów płciowych, powiększenie gruczołów łojowych w obrębie otoczek brodawek sutków, przetłuszczanie włosów, łupież.

Początek ciąży to czas burzliwych przemian hormonalnych. W okresie tym wytwarzane są przez jajniki, a następnie przez łożysko, duże ilości hormonów, potrzebne do prawidłowego rozwoju i utrzymania ciąży. Ta ?burza hormonalna? powoduje zmiany w czynności narządów i układów Twojego organizmu, towarzyszące przez cały okres trwania ciąży. Oznaką rozwoju dziecka na tym etapie bywają Twoje wahania nastroju. Pamiętaj instynkt macierzyński zaczyna rozwijać się od momentu, w którym dowiadujesz się, że jesteś w ciąży.