Już w starożytnej Grecji kobiety ćwiczyły, aby poprawić swoją sprawność w ciąży i łatwiej urodzić dziecko. Obecnie zestawy ćwiczeń zostały opracowane na podstawie aktualnej wiedzy na temat funkcjonowania układu oddechowego i krążenia, znajomości fizjologii pracy mięśni oraz układu nerwowego, sterującego ich czynnością.
Kiedy i w jakim celu trzeba rozpocząć gimnastykę przygotowującą do porodu:
Większość kursów przygotowujących do porodu w ramach Szkoły Rodzenia rozpoczyna się w połowie drugiego trymestru. W tym czasie brzuch zaokrągla się. Nie odkładaj ćwiczeń na koniec ciąży, ponieważ duży brzuch będzie utrudniał trening.
Ćwiczenia pozwolą lepiej przezwyciężyć dolegliwości ostatniego trymestru: obrzęki kończyn, trudności w oddychaniu, bóle pleców. Dodatkowo usprawniają krążenie, pomagają uporać się z uczuciem znużenia, pozwalają zapomnieć o zaparciach.
Wśród wykonywanych ćwiczeń są ćwiczenia ruchowe, oddechowe, relaksacyjne. Naucz się prawidłowo oddychać podczas ćwiczeń. Nigdy nie wstrzymuj oddechu w trakcie wysiłku.
Ćwiczenia trzeba powtarzać w domu codziennie lub tak często jak jest to możliwe. Po zakończonej gimnastyce trzeba odpocząć. Buty i skarpety do ćwiczeń nie powinny uciskać nóg.
Jeżeli w zajęciach uczestniczy także przyszły tata, uczy się, jak Ci pomóc w trudnych momentach.
Codzienny trening wzmacnia Twoją witalność i znacznie przyspiesza powrót do dobrej formy po porodzie.
Ćwicz także po porodzie:
Gimnastyka po porodzie jest tak samo ważna, jak w czasie ciąży, z następujących powodów:
- Łatwiej pozbyć się zbędnych kilogramów i wrócić do dawnej sylwetki
- Ćwiczenia szybko korygują zmienioną podczas ciąży postawę ciała, zwłaszcza nadmierną lordozę lędźwiową (wygięcie kręgosłupa ku przodowi)
- Wzmacnia osłabione mięśnie dna macicy
KINEZYSTYMULACJA PODCZAS CIĄŻY
W ramach kinezystymulacji ciąży, porodu i połogu wyróżniamy trzy rodzaje ćwiczeń:
- ogólnokształtujące,
- oddechowe,
- relaksu.
Każde z tych ćwiczeń ma określone znaczenie, toteż jest równie ważne do dobrego przygotowania do porodu. Przystąpienie do ćwiczeń powinno być poprzedzone spełnieniem następujących warunków:
- przed rozpoczęciem ćwiczeń kobieta powinna odbyć wizytę u lekarza ginekologa w celu ustalenia, czy nie ma przeciwwskazań do ich wykonywania,
- przygotowując organizm do zwiększonego wysiłku zaczynamy ćwiczenia od prostych ruchów we wszystkich stawach, stopniowo dawkując ich natężenie (zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować bóle mięśniowe)
- ćwiczenia powinny być wykonywane systematycznie, tylko w ten sposób możemy przygotować się do porodu
- ćwiczenia łączymy z oddechem (nosem wdech i wydech; jeżeli istnieje przeszkoda można oddychać ustami). Przy wykonywaniu ćwiczeń należy oddychać torem przeponowym (brzusznym). Całkowity wydech następuje wtedy, gdy mamy uczucie, że w płucach nie ma już powietrza. Wdech powinien być dwa razy dłuższy niż wydech
- ćwiczyć należy przy otwartym oknie ( w zimie w wywietrzonym uprzednio pomieszczeniu i nigdy po jedzeniu)
- ćwiczenia powinny być wykonywane przynajmniej pięć razy w tygodniu, około 15 – 20 minut; następne 15 minut poświęcamy na relaks
- w ciąży zabronione jest wykonywanie ćwiczeń siłowych, połączonych z silnymi wstrząsami ciała (podskoki, zeskoki) oraz związanych z podnoszeniem ciężarów.