Stwierdzenie ojcostwa

Stwierdzenie ojcostwa oparte jest na założeniu, że każdy z nas posiada unikalny kod genetyczny zawarty w cząsteczkach DNA. Ten unikalny kod genetyczny zawarty jest prawie w każdej komórce naszego ciała. W chwili zapłodnienia tworzy on nowy materiał genetyczny – DNA dziecka, posiadający 46 chromosomów, z których 23 pochodzą od ojca i przekazywane są poprzez plemnik, a pozostałe od matki, poprzez komórkę jajową.

Test DNA „na ojcostwo” pozwala w 99,99% stwierdzić, czy domniemany ojciec dziecka jest jego biologicznym ojcem. W przypadku, gdy mężczyzna nie jest ojcem dziecka, Test DNA? wskazuje prawdopodobieństwo 0% ojcostwa. Okres oczekiwania na wynik wynosi około 10 dni roboczych.

Test DNA? porównuje materiał genetyczny ojca, matki i dziecka (lub tylko ojca i dziecka). Test daje wynik pozytywny, wtedy gdy połowa kodu genetycznego ojca zgadza się z odpowiednią połową kodu genetycznego dziecka.

Polimorfizm DNA polega na tym, że część DNA jest wspólna dla wszystkich ludzi. Istnieją jednak jego fragmenty, które są charakterystyczne dla każdego z nas. Test DNA sprawdza do 24 takich charakterystycznych miejsc, zarówno u domniemanego ojca, matki i dziecka. W następnej kolejności dokonywana jest analiza statystyczna badająca, czy cechy tych miejsc współgrają z ich odpowiednikami u ojca.

Test można zamówić on-line poprzez szyfrowany formularz internetowy lub telefonicznie (32) 363 08 75. Koszt zestawu wynosi aktualnie 80 PLN.

Wynik prywatnego badania nie może być wykorzystany w sądzie. W wypadku analizy dla celów sądowych, konieczne jest pobranie materiału z zachowaniem odpowiednich procedur. Wynik badania musi poświadczyć biegły sądowy. Prawdopodobieństwo takiego wyniku jest takie samo, jak w przypadku badania prywatnego.