Właśnie się urodziłem…

Główka noworodka może być nieco zniekształcona (miękkie kości czaszki dostosowują się do kształtu kanału rodnego, aby móc przez niego przejść). Skóra  tuż po narodzinach najczęściej będzie raczej czerwona, niekiedy pokryta białawą mazią płodową (która ułatwiła dziecku prześlizgnięcie się przez kanał rodny). Jest to tzw. krem ochronny. Może urodzić się z gęstą czuprynką, ale też może nie mieć zbyt wiele włosów – lub wręcz może być łyse. Pamiętaj jednak, że w ciągu najbliższych godzin, a na pewno w ciągu najbliższych dni Jego wygląd znacznie się poprawi i będzie dla Ciebie najpiękniejszym dzieckiem na świecie.

W pierwszych minutach życia Twój maluch:

– zostanie odśluzowany z jamy ustnej i nosa. Tę czynność wykonuje, się przy pomocy miękkiego cewnika, w celu usunięcia śluzu i płynu owodniowego. Chodzi o uniknięcie aspiracji powyższej treści do dróg oddechowych i powstaniu ewentualnych powikłań.

– zostanie oznakowany – na jego rączkę założona zostanie tasiemka z Twoim nazwiskiem, płcią, dokładną datą i godziną porodu. Masz pewność, iż to Twoje dziecko.

– odpępnienie – dokonuje tego Twój mąż, osoba towarzysząca Ci w porodzie, lub położna odbierająca poród. Pępowinę spina się plastikową klamerką i odcina w odległości około 2 cm od pępka. Najczęściej odcina się pępowinę dopiero po ustaniu jej tętnienia – czyli po 3 lub 5 minutach po porodzie.

Teraz położna zabierze malucha do tzw. kącika noworodka gdzie zostanieogrzany– (jego ośrodek termoregulacji jest jeszcze niedojrzały, dlatego należy go chronić przed utratą ciepła.

– kikut pępowinowy zostanie odpowiednio zaopatrzony suchym, jałowym opatrunkiem.

– wykonany zabieg Credego – który ma na celu zapobiec wystąpieniu zakażenia rzeżączkowego spojówek. Zabieg ten polega na zakropieniu do obu worków spojówkowych 1% azotanu srebra a następnie przemyciu oczu fizjologicznym roztworem chlorku sodowego.

– zważony i zmierzony

Jego prawidłowa waga ciała powinna się wahać w granicach 2500g – 4500g (średnio 3000 – 3500g). Powyżej 4500g – oceniane zostanie jako nadmierna waga ciała. Poniżej 2500g – jako mała masa urodzeniowa.

Długość dziecka waha się od 48 – 56 cm (średnio 51-51cm).

Obwód głowy powinien wynosić od 33-38 cm ( mniejsze lub większe wartości mogą wskazywać na tzw. mało lub wodogłowie). Obwód klatki piersiowej powinien być o 1-2 cm mniejszy od obwodu główki.