Bezpłatna Szkoła Rodzenia IPS

Nasz Program

Na tej stronie znajdziesz pełne informacje na temat naszych zajęć, ich zawartości, korzyści i możliwości uczestnictwa. Bez względu na to, czy jesteś w ciąży, planujesz rodzicielstwo, czy już jesteś w drodze, nasze programy zapewnią Ci niezbędną wiedzę, wsparcie emocjonalne i praktyczne umiejętności, abyś mogła cieszyć się pełnią tego niezwykłego doświadczenia. 

Przygotuj się na fascynującą podróż, podczas której odkryjesz wiele istotnych informacji i nawiążesz cenne relacje z innymi przyszłymi rodzicami. Witamy w naszej rodzinie Szkoły Rodzenia IPS!

Tematyka kursu

W ramach kursu naszej Szkoły Rodzenia będziesz miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu ciąży i porodu w sposób wyjątkowo satysfakcjonujący i szanujący Twoją godność. Będziesz otrzymywać praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji Twojego maleństwa, abyś czuła się pewna i przygotowana na ten piękny etap życia.

Podczas zajęć będziesz miała szansę nawiązać kontakt z innymi kobietami, które przeżywają ten sam okres jak Ty. Będziecie mogły dzielić się swoimi troskami i radościami, a może nawet stworzycie nowe, trwałe przyjaźnie?

Na naszych spotkaniach jesteś również mile widziana w towarzystwie przyszłego taty, dziadków, rodzeństwa czy przyjaciółki – po prostu z kimkolwiek, kto będzie uczestniczył w narodzinach Twojego dziecka.

W naszej Szkole Rodzenia IPS stawiamy na otwartość, akceptację i możliwość wyboru, abyś mogła czuć się komfortowo i w pełni zaangażowana.

W trakcie zajęć prowadzone są wykłady z pokazem multimedialnym lub filmem oraz ćwiczenia.

 • Fizjologia ciąży od poczęcia do porodu (poród fizjologiczny, ułożenie dziecka, cesarskie cięcie, znieczulenie zewnątrzoponowe, indukcja i stymulacja porodu).
 • Przygotowanie do porodu: nauka prawidłowych zachowań w trakcie porodu, nauka łagodzenia bólu porodowego.
 • Typowe problemy ciężarnych. Wysiłek fizyczny i praca zawodowa w ciąży. Objawy powikłań ciąży (nadciśnienie tętnicze, ocena poziomu glukozy, obrzęki, przebarwienia skóry, żylaki odbytu, itd. )
 • Komunikacja z dzieckiem przed urodzeniem. Znaczenie kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Rola osoby bliskiej, towarzyszącej w prawidłowym i powikłanym porodzie. Wczesny połóg. Psychiczne i fizyczne zagadnienia okresu połogu.
 • Łagodzenie bólu porodowego – techniki relaksacji.
 • Higiena kobiety ciężarnej, pielęgnacja ciała przed i po porodzie. Metody regulacji płodności.
 • Przygotowanie do porodu (potrzebne dokumenty, torba ciężarnej, przybory dla matki i dziecka, przygotowanie pokoju dziecka).
 • Ćwiczenia przygotowujące do I i II okresu porodu.
 • Zasady higieny noworodka (kąpanie, przewijanie, pielęgnacja pępka). Opieka nad noworodkiem. Przygotowanie kącika noworodka.
 • Karmienie noworodka, dieta matki karmiącej.
 • Odporność niemowląt.
 • Podsumowanie zajęć. Dla zainteresowanych wizyta na sali porodowej.
 • Wsparcie psychiczne ciężarnej i jej rodziny.
 • Wszystkie pary uczestniczące w Szkole Rodzenia otrzymują materiały informacyjne.

Nasza Szkoła Rodzenia funkcjonuje na podstawie umowy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i jest finansowana z budżetu m. st. Warszawy.

W bezpłatnych zajęciach mogą uczestniczyć ciężarne, które są zameldowane na pobyt stały lub czasowy na terenie Warszawy, lub odprowadzają podatki do urzędu skarbowego m. st. Warszawy.

Osoby nie spełniające powyższych warunków mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia odpłatnie.

Zasady uczestnictwa

W naszej bezpłatnej Szkole Sodzenia istnieje otwarty system zajęć. Osoba zainteresowana w każdej chwili może dołączyć do grupy i kontynuować tak długo, aż zrealizuje cały program szkoły.

W przypadku opuszczenia zajęć istnieje możliwość ich odrobienia w terminie, kiedy są one realizowane w tej samej lub innej grupie. 

Jeżeli pacjentka wymaga konsultacji lub prowadzenia przez psychologa lub psychiatrę może się zgłosić do naszego Centrum Medycznego IPS

Terminy zajęć

Spotykamy się w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki.

Zajęcia trwają od 17:30 do 19:30

Istnieje możliwość zorganizowania grupy również w weekendy, w zależności od ilości zainteresowanych osób.

Miejsce zajęć

Sala ćwiczeń jest w bezpośrednim kontakcie z toaletą i łazienką oraz szatnią. Parking przed budynkiem (na terenie zamkniętym) jest dostępny do dyspozycji uczestników szkoły.

Zapisz się na kurs

Każde zgłoszenie mailowe będzie potwierdzone telefonicznie lub mailowo.