Bezpłatna Szkoła Rodzenia IPS

Nasz Program

Na tej stronie znajdziesz pełne informacje na temat naszych zajęć, ich zawartości, korzyści i możliwości uczestnictwa. Bez względu na to, czy jesteś w ciąży, planujesz rodzicielstwo, czy już jesteś w drodze, nasze programy zapewnią Ci niezbędną wiedzę, wsparcie emocjonalne i praktyczne umiejętności, abyś mogła cieszyć się pełnią tego niezwykłego doświadczenia. 

Przygotuj się na fascynującą podróż, podczas której odkryjesz wiele istotnych informacji i nawiążesz cenne relacje z innymi przyszłymi rodzicami. Witamy w naszej rodzinie Szkoły Rodzenia IPS!

Tematyka kursu

 • Fizjologia ciąży od poczęcia do porodu (poród fizjologiczny, ułożenie dziecka, cesarskie cięcie, znieczulenie zewnątrzoponowe, indukcja i stymulacja porodu).
 • Przygotowanie do porodu: nauka prawidłowych zachowań w trakcie porodu, nauka łagodzenia bólu porodowego.
 • Typowe problemy ciężarnych. Wysiłek fizyczny i praca zawodowa w ciąży. Objawy powikłań ciąży (nadciśnienie tętnicze, ocena poziomu glukozy, obrzęki, przebarwienia skóry, żylaki odbytu, itd. )
 • Komunikacja z dzieckiem przed urodzeniem. Znaczenie kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie. Rola osoby bliskiej, towarzyszącej w prawidłowym i powikłanym porodzie. Wczesny połóg. Psychiczne i fizyczne zagadnienia okresu połogu.
 • Łagodzenie bólu porodowego – techniki relaksacji.
 • Higiena kobiety ciężarnej, pielęgnacja ciała przed i po porodzie. Metody regulacji płodności.
 • Przygotowanie do porodu (potrzebne dokumenty, torba ciężarnej, przybory dla matki i dziecka, przygotowanie pokoju dziecka).
 • Ćwiczenia przygotowujące do I i II okresu porodu.
 • Zasady higieny noworodka (kąpanie, przewijanie, pielęgnacja pępka). Opieka nad noworodkiem. Przygotowanie kącika noworodka.
 • Karmienie noworodka, dieta matki karmiącej.
 • Odporność niemowląt.
 • Podsumowanie zajęć. Dla zainteresowanych wizyta na sali porodowej.
 • Wsparcie psychiczne ciężarnej i jej rodziny.
 • Wszystkie pary uczestniczące w Szkole Rodzenia otrzymują materiały informacyjne.

W ramach kursu naszej Szkoły Rodzenia będziesz miała możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu ciąży i porodu w sposób wyjątkowo satysfakcjonujący i szanujący Twoją godność. Będziesz otrzymywać praktyczne wskazówki dotyczące prawidłowej pielęgnacji Twojego maleństwa, abyś czuła się pewna i przygotowana na ten piękny etap życia.

Podczas zajęć będziesz miała szansę nawiązać kontakt z innymi kobietami, które przeżywają ten sam okres jak Ty. Będziecie mogły dzielić się swoimi troskami i radościami, a może nawet stworzycie nowe, trwałe przyjaźnie?

Na naszych spotkaniach jesteś również mile widziana w towarzystwie przyszłego taty, dziadków, rodzeństwa czy przyjaciółki – po prostu z kimkolwiek, kto będzie uczestniczył w narodzinach Twojego dziecka.

W naszej Szkole Rodzenia IPS stawiamy na otwartość, akceptację i możliwość wyboru, abyś mogła czuć się komfortowo i w pełni zaangażowana.

W trakcie zajęć prowadzone są wykłady z pokazem multimedialnym lub filmem oraz ćwiczenia.

Nasza Szkoła Rodzenia funkcjonuje na podstawie umowy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy i jest finansowana z budżetu m. st. Warszawy.

W bezpłatnych zajęciach mogą uczestniczyć ciężarne, które są zameldowane na pobyt stały lub czasowy na terenie Warszawy, są zarejestrowani w Domu samotnej matki, lub odprowadzają podatki do urzędu skarbowego m. st. Warszawy.

Osoby nie spełniające powyższych warunków mogą uczestniczyć w zajęciach szkoły rodzenia odpłatnie.

Zasady uczestnictwa

W naszej bezpłatnej Szkole Sodzenia istnieje otwarty system zajęć. Osoba zainteresowana w każdej chwili może dołączyć do grupy i kontynuować tak długo, aż zrealizuje cały program szkoły.

W przypadku opuszczenia zajęć istnieje możliwość ich odrobienia w terminie, kiedy są one realizowane w tej samej lub innej grupie. 

Jeżeli pacjentka wymaga konsultacji lub prowadzenia przez psychologa lub psychiatrę może się zgłosić do naszego Centrum Medycznego IPS

Terminy zajęć

Spotykamy się w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki.

Zajęcia trwają od 17:30 do 19:30

Istnieje możliwość zorganizowania grupy również w weekendy, w zależności od ilości zainteresowanych osób.

Miejsce zajęć

Sala ćwiczeń jest w bezpośrednim kontakcie z toaletą i łazienką oraz szatnią. Parking przed budynkiem (na terenie zamkniętym) jest dostępny do dyspozycji uczestników szkoły.

Zapisz się na kurs

Każde zgłoszenie mailowe będzie potwierdzone telefonicznie lub mailowo.